ÚvodZákladní rady

Na co dát při výběru běžeckých bot pozor?

V našich prodejnách Vám ochotně vysvětlíme, co vše je třeba při výběru běžeckých bot zohlednit. Je nám známo, že si někteří sportovci chtějí potřebné informace nastudovat předem, aby mohli svůj výběr v klidu promyslet. Připravili jsme pro Vás proto několik základních rad, kterými je vhodné se při výběru běžeckých bot řídit.

Jaký terén Vás při běhání čeká?

1) Jaký terén Vás při běhání čeká?

Zcela základní rozdělení běžeckých bot vychází z typu tratě, na kterém jsou používány. Je jasné, že bota vyladěná pro rovný a upravený běžecký stadion nebude poskytovat stejnou podporu a komfort na deštěm zmáčené lesní cestě. První věc, kterou před koupí běžeckých bot musíte dobře zvážit, je tedy terén, na kterém je budete používat.

2) Budete běhat v létě nebo v zimě?

Běh patří mezi sporty, které lze provozovat celoročně. Budete možná překvapeni, že boty prodávané v kolekcích pro jednotlivá roční období se významně neliší tloušťkou svršku ani složením materiálu. Některé modely mají také goretexovou membránu, která zabraňuje prosakování vody zvenčí, ale současně umožňuje vypařování vlhkosti z boty ven. I ta nejlepší goretexová membrána však vytváří vždy větší izolaci než lehká tkaná síťka, jejíž hlavním cílem je právě dobře odvětrávat. V chladném období a při nepřízni počasí proto oceníte boty, které jsou méně prodyšné. V zimě například můžete běhat i po silnici v krosových botách, které se snáze vyrovnají se sněhem a nižšími teplotami.

3) Kolik vážíte?

Každý ze špičkových výrobců běžeckých bot zohledňuje váhu sportovce. Stejně jako má nákladní auto mnohem masivnější tlumiče kol ve srovnání s běžným autem osobním, tak i boty vyráběné pro běžce s vyšší tělesnou hmotností mají v podrážce silnější tlumící vrstvu. Těžší váha zkrátka potřebuje větší tlumení, aby bota poskytovala stejný komfort pro běžce s nízkou i vysokou tělesnou hmotností. Boty pro hubené běžce jsou proto lehčí.

4) Cítíte se v botě pohodlně?

Dobrá běžecká bota Vás nesmí nikdy tlačit. Nebojte se proto vyzkoušet větší množství modelů od různých značek. Může to chvíli trvat, než narazíte na svého favorita. Pokud běháte delší dobu, může noha "pracovat", tedy dočasně se prodlužovat. Při zkoušení běžeckých bot je vhodné se nejen projít, ale také proběhnout. K tomuto účelu máme v našich prodejnách krátkou dráhu, která Vám navodí atmosféru běžeckého stadionu a umožní alespoň na pár metrech boty otestovat. Pokud však chcete mít jistotu, můžete se s botami proběhnout i na našem běžeckém pásu, který Vám umožní vnímat boty při skutečné zátěži.

5) Jaký máte typ došlapu a stavbu chodidla?

To, že má každý jinou tvář, je zřejmé na první pohled. Jedinečná stavba chodidla a rozdílný typ došlapu při běhu již tak patrné nejsou. K jejich určení je zapotřebí zvláštní diagnostiky, kterou můžete vyzkoušet v některé z našich prodejen. V principu jde o to, že každá bota je vyrobena pro určitý způsob běhu a typ došlapu. Správně zvolená bota je schopna korigovat nežádoucí anomálie Vašich chodidel. Tím se oddálí únava a bolest způsobená během, a rovněž snížíte riziko možných zranění, která vznikají při nadměrném zatěžování nohou.